“Melle – Melle”, het boeiende avontuur van de leerlingen uit 6OMC in Frankrijk

SFI investeert al jaren in internationale projecten en samenwerkingsverbanden. In dit artikel zetten we even de buitenlandse stage voor de leerlingen uit het laatste jaar Office Management en Communicatie in de kijker.

De laatstejaars uit de richting Office Management en Communicatie trokken de laatste twee weken van maart naar Melle in Frankrijk om er stage te lopen. Met deze buitenlandse stage die kadert in het Erasmus+-programma van de Europese overheid willen de betrokken leerkrachten de leerlingen de unieke kans bieden om de kennis en vaardigheden die ze tijdens de lessen hebben ontwikkeld toe te passen in een Franstalige werkcontext.

Het hoeft geen betoog dat de leerlingen tijdens deze stage hun Franse taalvaardigheid enorm hebben verbeterd. Om het taal- en cultuurbad volledig te maken, verbleven de leerlingen tijdens de twee weken in Frankrijk in gastgezinnen. Geef toe … de lessen Frans en secretariaat waren nog nooit zo praktisch. Uit de reacties van de deelnemende leerlingen blijkt alvast dat dit project een schot in de roos is. Aarzel niet om hun frisse indrukken en persoonlijke bevindingen op het einde van dit artikel te lezen.

Net zoals de voorbije jaren werden onze leerlingen met open armen ontvangen door hun Franse gastfamilies en stagementoren. Onze Franse zustergemeente doet er alles aan om de stagiairs vanaf de eerste dag een warm thuisgevoel te geven. Ook al waren de eerste contacten wat onwennig, na enkele dagen voelden onze leerlingen zich duidelijk op hun gemak. De klik om zonder schrik Frans te praten was er bij de meesten al vanaf de tweede dag. Logisch als je bedenkt dat hun Franse gastfamilies en collega’s enkel Frans spreken.

Tijdens de twee weken stage hebben onze leerlingen als administratief medewerker gewerkt in onder andere het plaatselijke ziekenhuis, het toerismekantoor, het gemeentehuis, de lokale secundaire school, een drukkerij, … Ze werden er ingeschakeld voor tal van administratieve taken en het onthaal. Kortom, de ideale setting om alle vaardigheden die ze tijdens hun opleiding secretariaat hebben opgedaan toe te passen in een Franstalige werkomgeving. Met deze stage slagen de betrokken leerkrachten er dan ook in om de richting Office Management en Communicatie naar een hoger niveau te tillen en aantrekkelijk te houden voor toekomstige leerlingen.

Groepsfoto op de markt bij tafel met streekproducten uit Melle België

Op hun laatste stagedag hebben de leerlingen net zoals de voorbije jaren Oost-Vlaamse streekproducten verkocht op de lokale weekmarkt. Na enkele uren was hun hele voorraad zo goed als uitverkocht. De mooiste beloning na wekenlange voorbereiding. Het is bewonderenswaardig om te zien hoe de leerlingen als team hun producten enthousiast aan de man brengen. Bepaalde marktgangers geven toe dat ze jaarlijks uitkijken naar onze komst om lekkere chocolade, cuberdons en heerlijk streekbier te kopen. Een schot in de roos!

Tijdens de weekends hebben de leerlingen de toeristische trekpleisters van de streek rond Melle kunnen ontdekken. De boog hoeft niet altijd gespannen te staan. Naast een bezoek aan Futuroscope, La Rochelle en le Marais Poitevin stond er het laatste weekend een uitstap naar het zonnige en winderige Île d’Oléron op het programma.

De leerlingen ervaren deze buitenlandse stage als een ideaal sluitstuk van hun opleiding. Ze zijn terecht trots op hun prestaties. Ze geraken niet uitgesproken over wat ze hebben bijgeleerd en zijn enorm dankbaar voor de kansen die ze door deze stage hebben gekregen. Ze onderstrepen vooral dat ze nu Frans durven spreken en geen schrik meer hebben om fouten te maken. Op naar meer dus volgend schooljaar.

Jan-Frans Dellaert, leerkracht

‘Het was een hele aanpassing qua taal en gastgezin, maar een superervaring en iets dat me lang zal bijblijven. Mijn Frans is geëvolueerd op een bijzonder positieve manier en op het vlak van zelfstandigheid heb ik ook veel bijgeleerd. Indien je deze kans krijgt, zeker grijpen! Het staat goed op je cv en de vaardigheden die je meeneemt naar huis komen zeker en vast van pas.’

Anke liep stage op de administratieve dienst van het lokale ziekenhuis.

1/10

‘Twee weken in la douce France vlogen zo voorbij. Met een bang hartje ben ik vertrokken en met een rugzak vol nieuwe ervaringen ben ik teruggekeerd. Deze stage heeft heel veel voor mij betekend. Ik heb nog steeds contact met mijn gastgezin en deze zomer ga ik samen met mijn ouders nog eens bij hen op bezoek. Het mini-Erasmus+-project was een fantastische afsluiter van de opleiding office management en communicatie. Deze unieke kans moet je gewoon met beide handen grijpen.’

Enya liep stage op de administratieve dienst van een dagopvangcentrum voor jongeren met een handicap.

2/10

‘Mijn stage in Melle Frankrijk was een zeer leerrijke en leuke ervaring. Als Franstalige is mijn Frans nog meer verbeterd. Op mijn stageplaats ben ik zeer goed ontvangen en heb ik een goede band opgebouwd met het personeel. Ik heb geleerd zelfstandig en vlot te werken. Ik had ook een fijn verblijf in mijn gastfamilie. La Rochelle bezoeken was voor mij de leukste uitstap. Daar konden we winkelen en in een lekker restaurant eten. Ik raad deze buitenlandse stage voor iedereen aan omdat het een unieke kans is. Het zal heel goed op je cv staan en je doet veel ervaring op.’

Julia liep stage op de administratieve dienst van een beschutte werkplaats.

3/10

‘De buitenlandse stage was een ervaring om nooit meer te vergeten. In het begin had ik wel wat schrik om Frans te spreken, maar na een paar dagen ging dit echt veel vlotter. Mijn Frans is enorm verbeterd. We hebben ook verschillende activiteiten gedaan en die waren echt leuk. Deze stage heeft mij volwassener en zelfstandiger gemaakt. Een echte aanrader!’

Léonie liep stage op de administratieve dienst van het gemeentehuis.

4/10

‘La Rochelle was met gemak de leukste activiteit. Zowel het stadsbezoek, het lekker eten als het aquarium waren tof. Ook kregen we vrije tijd om te shoppen en een ijsje te eten. De busritjes waren ook altijd heel aangenaam met goede muziek en snacks. Het werken zelf viel goed mee en was leerrijk, ook al was het vaak repetitief. Ik raad zeker aan om mee te gaan. Het is een interessante ervaring met toffe mensen en veel plezier.’

Matisse liep stage in het lokale ziekenhuis.

5/10

‘De buitenlandse stage was een mooie en leerrijke ervaring. Naast het feit dat je je taalkennis in twee weken enorm bijschaaft, creëer je een goede band met je gastgezin. Ik werd zelfs behandeld als hun kleinzoon. Deze stage is zeker een aanrader voor de toekomstige leerlingen in Office Management en Communicatie, want het is een echte uitdaging!’

Mefail liep stage op de administratieve dienst van het gemeentehuis en in de lokale bibliotheek.

6/10

‘Ik vond het een ervaring om nooit te vergeten. Ik heb veel nieuwe dingen geleerd. De activiteiten en de uitstappen waren ook erg leuk. Als ik ooit de kans zou krijgen om terug te gaan, zou ik het zonder twijfel doen. De mensen daar zijn heel aardig. Op mijn stageplek heb ik veel nieuwe Franse woordjes
geleerd. Het vergt wel wat aanpassing om deel te nemen, maar eenmaal je er bent, leer je veel bij!’

Sarah liep stage op de administratieve dienst van onze Franse zusterschool, Lycée Desfontaines.

7/10

‘In Melle heb ik stage gelopen en die zal me toch heel lang bijblijven. Ze overtrof al mijn verwachtingen. De gastfamilie viel ook zeer goed mee, net zoals de stage zelf. Doordat ik veel in contact kwam met de bevolking op en buiten mijn werk is mijn Frans er wel degelijk op vooruitgegaan. Ook alle activiteiten in onze vrije tijd waren de moeite waard. Laat je zeker niet afschrikken om hieraan deel te nemen. Het is echt wel iets dat je moet meemaken in je leven.’

Robbe liep stage bij de sociale kruidenier.

8/10

‘De stage in Frankrijk was zeker een heel leerrijke ervaring. De mensen waren er ontzettend lief en behulpzaam; we werden meteen met open armen ontvangen. We deden er leuke activiteiten en hebben er veel bijgeleerd, zowel op de stageplaatsen als in de gastfamilies. Zeker een aanrader voor iedereen die deze kans krijgt!’

Sharon liep stage op de administratieve dienst van de intercommunale dienst die verantwoordelijk is voor waterzuivering.

9/10

‘Elke dag na het werk met je klasgenoten gezellig bijeenkomen in het plaatselijke café heeft onze band versterkt. Op verkenning gaan in het huis van je gastgezin als er niemand thuis is, is ook een heel avontuur. In je gastgezin word je behandeld als een god. De activiteiten waren ook geweldig! Vooral La Rochelle vond ik plezierig; je werd losgelaten en kon doen wat je wou. Ik heb het gevoel dat mijn Frans er sterk op vooruitgegaan is. Het is een echte aanrader!’

Tobin liep stage op de administratieve dienst en het onthaal van lokale serviceflats voor bejaarden.

10/10

«
»

Groepsfoto van leerlingen die en bowlingbal vasthouden.

Groepsfoto bij Scrat van Ice Age

Groepsfoto

Groepsfoto aan de haven

Groepsfoto op een parking